Badania psychologiczne dla kierowców
Badania psychologiczne dla kierowców to nieodłączny element procesu uzyskiwania prawa jazdy. W Pracowni Psychologicznej z Ostródy nie tylko uzyskasz konieczne orzeczenie psychologiczne, ale sprawdzisz także poziom swoich predyspozycji, ważnych dla Twojego bezpieczeństwa na drodze. Wszystko po to, abyś mógł cieszyć się swobodą poruszania się, nie narażając siebie i innych na ryzyko wypadku.
W badaniu psychologicznym kierujących pojazdami koncentrujemy się na ocenie trzech sfer funkcjonowania: inteligencji i procesów poznawczych, zwłaszcza spostrzegania i funkcji uwagi, osobowości z uwzględnieniem funkcjonowania w trudnych sytuacjach i dojrzałości społecznej oraz sprawności psychomotorycznej. Każdą sferę badamy z użyciem profesjonalnych i wystandaryzowanych testów psychologicznych, jak i profesjonalnej aparatury psychologicznej.
Pamiętaj, abyś na badanie przyszedł wypoczęty. Zabierz ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), prawo jazdy oraz skierowanie na badanie, jeśli takie otrzymałeś. Weź ze sobą także okulary do czytania, jeśli takich używasz.
W zakresie psychologii transportu oferujemy badania:
- wstępne (dla kandydatów) i okresowe w zakresie wszystkich - kategorii prawa jazdy
- kierowców zawodowych
- kierowców przewożących materiały niebezpieczne
- kierowców pojazdów uprzywilejowanych i przewożących wartości - pieniężne
- instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy oraz kandydatów na - instruktorów i egzaminatorów
- kierowców skierowanych za jazdę pod wpływem alkoholu
- kierowców skierowanych po przekroczeniu 24 punktów karnych
- kierowców skierowanych po spowodowaniu wypadku drogowego
- kierowców ze skierowaniem od lekarza
- kierowców ze skierowaniem od pracodawcy
- osoby ubiegające się o przywrócenie uprawnień do kierowania
- kierowców sportowych (rajdowych)
- badania w ciemni kabinowej: widzenie w zmierzchu i wrażliwość na – olśnienie
Znaczenie badań psychologicznych dla bezpieczeństwa na drodze
W naszym myśleniu o zachowaniu osób kierujących pojazdami, a tym samym prowadzonym badaniom psychologicznym, towarzyszy nam szerokie spojrzenie, ujmujące osobę kierującą w 3-elementowym układzie: CZŁOWIEK-POJAZD-DROGA. Choć z roku na rok obserwujemy polepszający się stan dróg, a samochody zaopatrywane są w coraz bardziej wyrafinowane systemy bezpieczeństwa, sprawność ludzkiego umysł podlega nieustannie od wieków tym samym oddziaływaniom: jego sprawność zmienia się wraz z wiekiem, podlega oddziaływaniu środowiska (m.in. wymagania pracy, życia codziennego), przewlekłym lub nagłym zmianom chorobowym, czy też nieoczekiwanym wydarzeniom, jakie może nieść samo życie. W tym układzie CZŁOWIEK-POJAZD-DROGA to właśnie sam KIERUJĄCY ma największy i najbardziej osobisty wpływ na kształtowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kształtuje je przez swoje świadome i odpowiedzialne zachowanie na drodze. Z tej perspektywy nasze badanie jest ściśle ukierunkowane i dotyczy sfer psychologicznych powiązanych bezpośrednio z bezpieczeństwem uczestnictwa w ruchu drogowym, nie interesują nas zatem obszary, które takiego związku nie mają, jak i takie, które są dla Ciebie szczególnie osobiste czy intymne.